Sağlık

Togan Demircan Uzman Sağlık Personelinin Yaşadığı Sıkıntıları Anlattı

Demokratik Sıhhat Sen Genel Lideri Togan Demircan, hastanelerde uzman olarak görev yapan sağlık çalışanlarının sorunlarını anlattı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Hemşirelik Yönetmeliği’nde Uzman Hemşire tanımı, “Mezuniyet sonrası eğitim alarak mesleğinde uzmanlaşmış ve Bakanlıkça tescil edilmiş hemşireler” olarak tanımlanmış ve bu uzmanlık unvanı verilmiştir. Ebelerle ilgili olarak Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 1219 sayılı Tıp ve Tıp Sanatlarının Yürütme Şekli Hakkında Kanunun 47 nci maddesine eklenen yeni fıkra nedeniyle; lisans mezunu ebeler, lisansüstü eğitim alarak mesleklerinde uzmanlaştıktan ve diplomaları Sağlık Bakanlığı tarafından tescil edildikten sonra “uzman ebe” unvanını alabilmektedir.

Demokrat Sıhhat Sen Genel Lideri Togan Demircan: “Sağlık Çalışanları Bu Sendikalardan Ayrılmadan Hak Ettiklerini Alamazlar”

Uzman Hemşireler ve Ebeler; Kişisel haklarda bariz bir yumuşatma şu anda gerçekleşmedi. Bu konuya dikkat çeken Demokrat Sıhhat Sen Genel Lideri Togan Demircan, “Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı lisans öğretmenleri için bir sınav düzenledi. Uzman ve başöğretmen unvanı vererek maaşına 3 bin ₺ ile 5 bin ₺ arasında zam yaptı.” söz konusu. Uzman Hemşire veya Uzman Ebe maaş farkı olduğuna dikkat çeken Demokratik Sıhhat Sen Genel Lideri Demircan, “Fark 300 veya 500 lira. Şaka gibi. Bildiğiniz gibi yetkili sendikalar ortaya çıktı ve bizim sayemizde uzman hemşirelerin daha fazla maaş aldığını söylüyorlar. Milli eğitime bakıyoruz. Belirli yetkili sendikalara bakıyoruz. Sağlık çalışanları için üzülüyoruz. Bu sendikalar gidene kadar sağlık çalışanları hak ettiklerini alamıyor. Anlamadım. Yapmayacak. Tüm personelin takdirine sunuyoruz.” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

sulusarayhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu