Ekonomi

Son 10 yılda böylesi olmadı! Borsada yabancı alımı rekor seviyede

Yabancı yatırımcılar, hükümetin ortodoks ekonomi Siyasete geri dönme sözüne artan güven ile Türk hisse senedi alımlarında on yılın en uzun galibiyet serisini gerçekleştirdi. Merkez Bankası’nın son verilerine göre, yabancı yatırımcılar geçen hafta net 179 milyon dolarlık yerel hisse senedi alarak üst üste sekizinci kez girdi. Bu, 2013’ten bu yana en uzun net yatırım serisi olarak kayıtlara geçti.

8 HAFTADA 1,8 MİLYAR SATIN ALMA GERÇEKLEŞTİLER

Böylece yabancılar son 8 haftadır net alıcı olurken toplamda 1 milyar 788 milyon dolarlık hisse senedi aldı. Yılbaşından bu yana toplam giriş net 188 milyon dolar oldu. Takasbank’tan alınan bilgilere göre, Türk hisse senetlerindeki yabancı sahipliği, Haziran başındaki yüzde 27’lik rekor seviyeden bu hafta yüzde 30’a yükseldi.

“YABANCI YATIRIMCI İyimser”

ABD’li finans kuruluşu Bloomberg de Borsa İstanbul’a yabancı ilgisini yazdı. Haberde, iki eski Wall Street bankacısı Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan’ın ekonomi yönetimine atanmasının ardından yeni umutların doğduğu belirtildi. Haberde, “Türkiye’nin yeni ekonomi ekibi kademeli yaklaşımı defalarca vurgulasa da, sürekli girişler, yabancı yatırımcıların yıllarca süren yabancı çıkışlarından sonra daha iyimser olduğunu gösteriyor.”

HABERDE KÖRFEZ ZİYARETİ DE YER ALDI

Raporda, Erdoğan ve diğer üst düzey yetkililerin yatırım çekmek için geçen ay yaptıkları Körfez gezisine de hatırlatılırken, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında toplam değeri 50,7 olan bir Mutabakat Zaptı imzalandığı da belirtildi. milyar dolar.

seydiler-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu