Teknoloji

Yapay zekanın kontrol ettiği savaş uçağı, insan pilotla it dalaşına girdi

Silahlı insansız hava araçları artık tüm ülkelerin gündeminde olan silahlar. Ancak bu teknolojiyi günümüzün savaş jetlerinin yerini alacak şekilde geliştirmek için, aynı zamanda yapay zeka ile birleştirmek gerekiyor. ABD hava kuvvetleri şimdi biri yapay zeka tarafından kontrol edilen iki savaş uçağının havada çatışma testlerini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından yapılan açıklamada, yapay zeka kontrollü bir jet uçağı ile bir insan pilotun karşı karşıya geldiği bir deneme yapıldığı açıklandı. İki uçak birbiriyle it dalaşına (dogfight) girdi ve yapay zeka bu çatışma sırasında beklentilerin çok üzerinde bir başarı gösterdi.

Aslında ABD bu tür testleri uzun zamandır gerçekleştiriyordu, böylece savaş uçakları için geliştirilen yapay zekanın test edilmesi sağlanıyordu ancak bugüne kadar yapay zeka insan pilotlar karşısında pek başarılı olamamıştı. Fakat artık işlerin değiştiği anlaşılıyor.

Yapay zeka tüm kurallara uydu ve insan gibi savaştı

Bir X-62A test uçağına yerleştirilen yapay zeka, uçağın tüm kontrollerini aldı ve F16 kullanan insan rakibine karşı havada çatışmaya girdi.

Yerdeki ekip ise yapay zekalı uçağın uzaktan kontrollerine sahipti ancak uzaktan kontrol gerektirecek bir acil durum yaşanmadı, yapay zeka havadaki güvenlik protokollerini aşmadan, yani F16’daki pilotun hayatı için riskli olacak bir manevra yapmadan çatışmayı sürdürdü.

DARPA bu it dalaşını kimin kazandığını açıklamadı ama geçmiş yıllardaki testlerde insan pilotun yapay zekayı yendiği açıklaması yapılıyordu. Bu sene açıklama yapılmaması, yapay zekanın galip geldiğine dair şüpheleri güçlendirdi. Diğer bir deyişle, Terminatör çağına bir adım daha yaklaşmış olabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu